Uudised ja teated

« Tagasi

EV 100 avasündmus toob huvilised Eestimaa-Liivimaa piirile Päinurme

EV100 juubeliperiood algab 16. aprillil, mil tähistame kultuuriloolise rahvamatkaga Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril ning selle läheduses saja aasta möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa kontuuri tekkest. Kõik matkahuvilised saavad valida 18 erineva marsruudi vahel, mis kulgevad Eestit kuni 1917. aastani poolitanud kubermangupiiri lähistel ja toovad matkajad mööda väiksemaid ja suuremaid matkateid 9-sse kogunemispaika. Igaühte neist saabuvad matkajad mööda kaht marsruuti. Teatavasti ühtib Eestimaa-Liivimaa kubermangu piir olulisel määral ka ajaloolise Järvamaa piiridega. Seetõttu toob EV 100 avasündmus huvilised matkama Järvamaa  piirile Päinurme rahvamajja, mis on üheks üheksast väljavalitud kogunemispaigaks. Lisaks matkale saavad huvilised osa võtta Päinurmes Kesk-Eesti elu-olu tutvustavast kultuuriprogrammist.

Mandri-Eesti keskpunkt Adavere lähistel ja Jõeküla sild Pajusi vallas

16. aprillil algab EV 100 matk Päinurme kahest lähtekohast:

 Kell 12.00 – 13.00 Jõeküla-Päinurme kanuumatka algus (12,3 km) Jõekülast (avasündmuse ainus kanuumatk mööda veeteed).

Kell 13.00 -14.00 Adavere – Päinurme rahvamatka algus (16.3 km) Mandri-Eesti keskpunktist. Matkal läbime kultuuriloolisi vahepeatusi:

Mandri-Eesti keskpunkt

Külastamiseks on avatud Adavere mõis

Puiatu küla ja rändrahn

Tervitused Järva- ja Jõgeva maakonna piirl – üllatuskülalised kell 15.00-15.35

Pärnassaare kalmistu

Sõbra kõrts tervitab matkalisi

Rutikvere mõis – Eesti Vabamüürlaste ajalooline keskus

Eestimaa-Liivimaa piirikivi Riiusaares

 

Kell 16.00 Matkaliste tervitamine Riiusaares

Kuna kõik kogunemispaigad-rahvamajad suudavad vastu võtta piiratud arvu matkajaid, on vajalik eelregistreerimine, mis  tagab nimelise kaelakaardi ja sooja supi. Rahvamatkale saab registreeruda aadressil http://www.jooks.ee/et/ev100matk/registreerimine

NB! Autojuhtidele korraldatud ühistransporti Päinurmest Adaverre. Registreerimine telefonil 55997763. 

Päinurme rahvamajas

Matkajate tervitamine ja toitlustamine Päinurme rahvamajas toimub kell  15.30 – 17.30.

Samal ajal on kõigile huvilistele avatud Päinurme koduloomuuseum, rahvamaja saalis näitus „Järvamaa rahvarõivad 19. sajandil". Pakume võimalust osaleda käsitöömeistrite töötubades ja soetada kohalikku käsitööd. Muusikalist meeleolu loob Eesti jalgrattamuuseumi asutaja Valdo Praust, kes mängib 1929.a. akustilisel grammofonil 1890-1940a šellakplaate. Võimalust kehakinnituseks pakub külaseltsi kohvik. Samas saab rahvamajas jälgida ERR-i otseülekannet EV 100 avaüritusest.
Kell 17.15 on rahvamaja saalis noore lõõtspillimängija Henrik Hinrikuse tervituskontsert. Sellele järgneb EV 100 Päinurme külarahva kingituse – renoveeritud rahvamaja tutvustamine.
Kell 18.00 algab  Kesk-Eesti isetegevuslaste kontsert „Mina jään". Esinevad rahvatantsurühmad „Loomisel" ja „Seltskond" ning  Koigi kultuuriseltsi ansambel „Karukell" ning vennad Mait ja Erik Mikkusaar.

Kontserdile järgneb südametule süütamine ja ajakapsli matmine – tammepuu istutamine  folklaulik Thea Kristali regilaulu saatel.

Ootame huvilisi lähedalt ja kaugelt kaasa lööma EV 100 avasündmusest. Osaleda saab nii matkates, avaüritusele tulles kui ka teepervel matkalistele kaasa elades.

EV 100 avasündmus saab teoks Riigikantselei, MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning kohalike kultuuri- ja spordiseltside ning esinejate koostöös.

 

Lisainfo
Ründo Mülts

56682165

http://www.jooks.ee/et/ev100matk/yldinfo