Uudised ja teated

« Tagasi

Järvamaa esindus sammub noorte laulu- ja tantsupeo rongkäigus vanade jalgrataste ja nooruslike säutsudega

Nagu tänavune noorte laulu- ja tantsupidu, nii väärtustab ka Järvamaa esindus oma inimesi, oma juuri, oma aega, oma maad ja kodu.

Meie inimesed

 

Austusväärsel kohal rongkäigus on noorte- ja kultuurivaldkonnaga seotud tunnustuskonkursside parimad.

Järvamaa esinduse rongkäigu ees on maakonna parim kollektiiv meesansambel Avaja, kes kannab Järvamaa silti. Kõige ees sammub Järvamaa Kultuuripärl, noortepeo kuraator Lili Välimäe, kes pälvis Kultuurkapitali rahvakultuuri aastapreemia valdkonna loova arendamise eest Kesk-Eestis, tema kõrval maavanem Alo Aasma ja Järvamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Pipi-Liis Siemann.

 

2017. aastal toimus juba 111. korda katkematult Järvamaa laulu- ja tantsupidu. „Mulle jääd, Järvamaa" idee autorid ning lavastajad olid tänavu noored inimesed Eliisa Vellama ja Kaarel Orumägi.  Nad on rongkäigus maakonna kujundusratastega.

Kaarel on tegus Türi noormees - laulab ja õpetab teisi laulma, kirjutab muusikat, loob tantse jne. 2013. aastal asutas ta üle-Eestilise Noorte Muusikaliteatri, mille segakoor lõpetab  Järvamaa rongkäigu. Eliisa Vellama tantsib  ka Väätsa Rahvamaja neiduderühmas Ilodus.

Aukohal astuvad Järvamaa aasta ema Külli Huopolainen ja aasta isa Reimo Kaasiku. Lasteaiaõpetaja Külli Huopolainen on ema 6le ja vanaema 13le lapsele, kes kõik elavad Järvamaal.  Reimo Kaasiku on treener ja spordijuht, kelle kuuest lapsest kolm osalevad samuti tänavusel noortepeol. Kõik tema lapsed on tublid sportlased. Reimo on rongkäigus noorima pojaga.

 

Teise seas on ausse tõstetud ka noorsportlased ja tublid õpilased. Türi Põhikooli 9. klassi õpilane Raiko Marrandi läbis individuaalse õppekava alusel 7. ja 8. klassi ühe õppeaastaga. Selle õppeaasta jooksul osales Raiko 14-nel reaalainete võistlusel. Silmapaistev oli tema saavutatud 1. koht vabariiklikul robootikavõistlusel ning ühiskonnaõpetuse olümpiaadil. Türi Ühisgümnaasiumi õpilased Lisell Jäätma ja Kristjan Puusepp pälvisid Järvamaa noorsportlase tiitli. Liselli nimel on 24 Eesti meistritiitlit erinevates vibuharjutustes ja Euroopa juunioride rekord. Kristjan on 11 Eesti meistritiitli omanik vibulaskmises ja tema eesmärk on saada olümpiavõitjaks.

 

Rongkäigus osalevad eelmise aasta Eesti parimaks noortesündmuseks ja koostööprojektiks valitud  „Rahvusvaheline noortepäev Arvamusfestivalil" eestvedajad, Järvamaa noortekogu juhid Carolyn Mets ja Riin Luks. Järvamaa Noortekogu on tunnustatud ka kui maakonna parimat mittetulundusühingut ja parimat noorte osaluskogu Eestis. Tänavune Järvamaa rongkäigu kujundus on valminud Noortekogu eestvedamisel, kujunduse autor Hanna Tedre on samuti rongkäigu eesotsas.

 

Rongkäigu peas on ka Margit Udam, aasta koostööprojekti, Paide Avatud Noortekeskuse korraldatud Paide moenädala, üks eestvedajaid. Moenädal ühendas nii lapsi, noori kui ka täiskasvanuid, kes ei pidanud paljuks nädala vältel iga päev ühtses riietuses kooli või tööle minna.

Aukohal sammuvad ka Järvamaa kogukonnafondi noore spetsialisti stipendiumi saanud PAIde Lasteaia terviseedendaja Karit Koller ja Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts. Karit Koller töötab PAIde lasteaias, on Järvamaa tervisenõukogu esimees ja tervist edendavate lasteaedade ja koolide võrgustiku koordinaator Järvamaal. Ründo Mülts asutas juba koolipoisina oma koduloomuuseumi Päinurmes ning tegi palju kogumis- ja uurimustöid. Pärast ülikoolikooli lõpetamist tuli ta Järvamaa muuseumisse teadusjuhiks ning on aidanud muuseumielu märgatavalt silmapaistvamaks ja huvitavamaks teha.

 

Noorsootöötaja preemia saanud Järva Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja ja Järvamaa Noortekogu koordinaator Kersti Viilup osaleb peol Paide Ühisgümnaasiumi rahvatantsurühma Seltskond saatjana ja käib rongkäigus noortega ühes reas. Oma noortega koos on rongkäigus ka noortesõbralikuma omavalitsuse tiitli saanud Türi valla juhid ja noorte sõbra auhinna saanud Väätsa Põhikool. Paide Avatud Noortekeskuse korraldatud Moenädala teine juht, Marita Kutsar, on rahvatantsurühma juhendajana rongkäigus oma rühma kõrval.

 

Meie aeg ja juured

 

Rongkäigu kujunduse loonud noored on arutlenud, et Järvamaa on tasane maa, asume Eesti keskel ja teede ristumiskohas. Järvamaa on parajalt väike, et liikuda ühest servast teise matkates või jalgrattal, meil on tegusad inimesed ja aktiivsed noored, meil on noortemeelsed omavalitsuste ja maakonna juhid. Järvamaa noortekogu kogus kodudest kokku vanad jalgrattad ja värvis need tänavuse Järvamaa laulu- ja tantsupeo värvidesse, tõstes 200 aastase ajalooga jalgratta kui tervisliku ja noorusliku liikumisvahendi aupaistele. Nii mõnigi vanarauaks määratud jalgratas leidis taas kasutuskoha. Järvamaa noored kutsuvad ratastega sõites Järvamaad avastama.

 

Meie maa ja kodu

 

Järvamaa rongkäigus kasutatavad maakonna, omavalitsuste ja säutsude siltide kujunduse idee on Väätsa põhikooli 7. klassi õpilaselt Hanna Tedrelt. Kujundus valiti välja mitme noorte pakutud ideekavandi hulgast. Rongkäigus on 60 säutsusilti, millest suurem osa on välja mõeldud ja kirja pandud Järvamaa koolide emakeeletundides. Säutsud kannavad edasi noorte mõtteid kodukohast, Järvamaast ning laulu- ja tantsupeost. Säutsudega koos kutsub noortekogu peol osalevaid ja külastavaid järvamaalasi sotsiaalmeedias oma muljete jagamisel kasutama teemaviiteid #järvatantsib, #järvalaulab ja #järvajääb, et jagada peorõõmu võimalikult paljude kodukandi inimestega.

 

Tänusõnad

 

Järvamaa esinduse rongkäigu kujundust aitas teostada ligi veerand tuhat noort, kas vastates küsimustikele, puhastades ja värvides rattaid, mõeldes välja säutse või siltide kujundust.

Järvamaa Noortekogu projekti „Minu mõte nähtavaks" aitasid teostada:

Carolyn Mets, Kätlin Merisalu, Kersti Viilup- rahataotluste koostajad, koostegemiste kokkukutsujad;

Hanna Tedre- rongkäigus kasutatavate siltide ideekavandi autor;

Anneli Kenk- Saara Kirjastuse juhataja, rongkäigus kasutatavate siltide teostus;

Sven Tobreluts, Hendrik Paimets, Marti Kutsar, Arlis Arold, Ivar Salm, Reio Pau, Laura Lepik, Hannes Linno, Alexandra Kõll, Kaarel Vene, Birgit Sitska, Ly-Marleen Tamme- rongkäigus kasutatavate jalgrataste puhastamine ja värvimine;

Kaasa arutlesid ja andsid nõu Marita Kutsar, Mirjam Aan ja Lili Välimäe.

Järvamaa kooliõpetajad, õpilased ja kaasamõtlejad- säutsude väljamõtlejad ja kirjapanijad;

Rattad annetasid Paide Velopark, Aili Peetre, Evi Kangru, Aime Pettai, Linda Viilup, Türi Noortekeskus;

Wabalinna maja- pakkus sooja teed ja peavarju rataste korrastajatele.

 

Projekti  toetasid Järva Maavalitsus, Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse ideekonkurss "50 ideed".

 

Lisainfo:

Carolyn Mets

Järvamaa Noortekogu juhatuse esimees

metscarolyn@hotmail.com, 56976026