Uudised ja teated

« Tagasi

Järvamaa noorte kodu-uurimiskonverentsile esitati 13 tööd

Järvamaa noorte kodu-uurimiskonverentside traditsioon jätkub tänavu 13 uurimistööga, töid koostas 16 õpilast viiest Järvamaa koolist 11 õpetaja juhendamisel. Töid esitletakse Paide raekoja saalis 17. mail kell 11 algaval konverentsil, kuhu on oodatud ka publik.

 

Kõige usinamad kodu-uurijad olid sel aastal Koeru Keskkoolis, kust esitati hindamiseks 5 tööd. Seekord on uuritud vanaemade lugusid, koduküla pajatusi, jäädvustatud kodukoha ajaloolisi objekte, abielude registreerimist ja palju muud põnevat. Töid hinnatakse nii uurimistöö kui ettekande järgi kahes vanusekategoorias. Rohkem laekus töid gümnaasiumiõpilastelt, vähem 6.-9. klassi vanuserühmas.

 

Uurimistöid hindab 8-liikmeline komisjon, kuhu kuuluvad SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseumi, maavalitsuse, ajalehe Järva Teataja, Järvamaa Muuseumi Sõprade Seltsi ja Eesti Kodu-uurimise Seltsi esindajad.

 

Lisaks tööde autoritele astuvad konverentsil üles Vaiko Eplik ja Järvamaalt pärit noor muusik Haldi Välimäe, kes esitavad oma laule ning räägivad kodukoha mõjust loomingule.

 

Järvamaa muuseumi teadusjuhi Ründo Mültsi sõnul on mõttes järgmisel aastal korraldada Kesk-Eesti noorte kodu-uurimiskonverents ehk teha seda Raplamaaga ühiselt. „Kahe maakonna noorte kodu-uurijate koostöö aitab olulisel määral kaasa Kesk-Eesti identiteedi tugevdamisele. Samas ei ole vähemtähtsam ühisettevõtmisest saadud kogemus. Mitmekülgsete  uurimisteemadega tutvumine ning uute kontaktide leidmine mõjub igati inspireerivalt nii õpilastele, juhendajatele kui ka korraldajatele. Seda on tõestanud varasemate aastate praktika, mil on Järva- ja Raplamaa õpilaste kodu-uurimiskonverents ühisüritusena toimunud," selgitas Mülts.

 

Noorte kodu-uurimiskonverentsi eesmärk on Järvamaa mineviku ja oleviku jäädvustamine ning kodukoha ja kodu-uurimise järjepidevuse väärtustamine. Järvamaa on ainus maakond, kus noorte kodu-uurimiskonverentsid on järjepidevalt toimunud 41 aastat, tänavune konverents on seega juba 42. Konverentsi korraldavad Järva Maavalitsus ja Järvamaa muuseum, konverentsi korraldamist toetab Haridus- ja Teadusministeerium.

 

Pildil: 2016. aastal  A.H.Tammsaare Muuseumis Vargamäel toimunud Järvamaa noorte kodu-uurimiskonverentsi peapreemia võitis Türi Ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Liisa Junolaine.  Tema uurimistöö teemaks oli „A.H.Tammsaare kui isa – „Kirjad tütrele" sõnum".

 

Lisainfo:

 

Kersti Viilup

haridus-ja sotsiaalosakonna juhataja

5308 3305

kersti.viilup@jarva.maavalitsus.ee

 

Ründo Mülts

Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa Muuseum teadusjuht

521 7773

ryndom99@gmail.com

 

Teate edastas ja foto:

 

Ants Leppoja

kantselei nõunik

385 9642

509 7600

ants.leppoja@jarva.maavalitsus.ee

www.jarva.maavalitsus.ee

www.facebook.com/jarvamaa