Uudised ja teated

« Tagasi

Juubelitoimkond sõelus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ideid

1. novembril toimunud Eesti Vabariigi 100. juubeliaasta sündmuste koordineerimise komisjoni koosolekul konkretiseeriti praeguseks komisjonile esitatud ideid ja nende elluviimise võimalusi.  Komisjon kutsub jätkuvalt üles kõiki järvalasi kaasa mõtlema ja oma mõtteid edastama.

 

Maavanem Alo Aasma ütles, et tänaseks maavalitsusse laekunud ligikaudu 30 ideest võeti kohtumisel luubi alla kümmekond, millega pisut sügavamalt edasi tegeleda. „See ei tähenda absoluutselt, et teised ideed oleks kõrvale lükatud, aga kuna juubelipidustused kestavad üle kahe ja poole aasta, siis sõelusime täna välja osad ideed, mille edasiarendamisega eelisjärjekorras tegeleda. Toimkond ootab jätkuvalt Järvamaa kogukondadelt ideid, kuidas meeldejäävalt EV100 Järvamaal tähistada. „Loodame väga, et mida lähemale juubeliaasta avaüritus jõuab, seda rohkem inimesed sel teemal ka mõtlevad ning et lauale jõuab veel kümneid vahvaid ideid millega Eesti Vabariigi 100. Sünnipäev muuta meeldejäävaks igas külas, kodus, kogukonnas ja vallas – kogu Järvamaal!" lisas maavanem.

 

Põhjalikumalt oli koosolekul arutusel raamatu „100 Järvamaa vägevat" koostamine ja väljaandmine. Komisjoni liikmed leidsid, et teose ilmumiseks on vaja teha eeltööd kogukondades, selle väljaandmise koordinaatoriks sobib kõige paremini Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa Muuseum. Muuseumi teadusjuht Ründo Mülts esitab oma ettepanekud juba järgmisel komisjoni koosolekul. Juubeliks kavandatavatest trükistest olid arutusel veel „100 aastat Järvamaad fotodel" ja „100 Järvamaa arhitektuuripärli". Kavas on korraldada mitmeid konkursse, nende hulgas näiteks Järvamaa (ülistus-) laulude konkurss ja essee/luulekonkurss. Naiskodukaitse Järva ringkond töötab edasi kingiideega juubeliaastal sündivatele lastele. Uuritakse võimalusi  korraldada mõne Järvamaal toimunud Vabadussõja murdelahingu  rekonstruktsioon ning kaardistatakse korteriühistuid ning teisi asutusi, kellega koostöös võiks kaunistada juubeliaasta puhul 100 Järvamaa hoone fassaadi.

 

Maavanema sõnul on komisjoni liikmed  osalenud mitmetel kohtumistel Järvamaa eri paigus ja tutvustanud juubeliaasta tähistamiseks laekunud ideid ning kohtumised kohtadel ka jätkuvad. Maavanem toonitas juubeliaasta sündmus kavandamisel noorte isamaalise kasvatuse ning Järvamaa identiteedi tugevdamise olulisust.   Komisjoni liikmed võtsid teadmiseks, et juubelipidustuste perioodil avatakse maakonnas olulised spordi-ja kultuuriobjektid - Järva-Jaani muuseumide varjupaik ning  Valgehobusemäe suusa-ja puhkekeskuse uus etapp.

Komisjon pidas vajalikuks iga Järvamaa küla kaasamist juubeliaasta sündmuste korraldamisse. Sellepärast kaasati komisjoni koosseisu Kodukant Järvamaa esindaja.

 

„EV 100. juubeliaasta avatakse  16. aprillil 2017 omaaegsel Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril sealhulgas ka mitme paigas Järvamaal ja kestab kuni 2020. a veebruarini. Järvamaal on riigi sünnipäevale pühendatud sündmuste korraldamisega juba algust tehtud. Näiteks on PAIde lasteaed alustanud kaheaastast näitustesarja „100 aastat Eestit", mille raames toimuvad igal kuul erineva näitused. Juubeliaastale pühendab lasteaed ka oma traditsioonilise folklooripeo. Niisugune lähenemine juubeli tähistamisele on igati tervitatav. Komisjon kutsub jätkuvalt üles kõiki järvalasi kaasa mõtlema ja oma mõtteid edastama," ütles maavanem.

 

Järvamaal Eesti Vabariigi 100. juubeliaasta sündmuste koordineerimise komisjoni juhib maavanem Alo Aasma. Komisjoni liikmed on maasekretär Rainer Eidemiller, ettevõtja Kurre Ehrnsten, Paide Kultuurikeskuse direktor Ülle Müller, Järvamaa Muuseumi teadusjuht Ründo Mülts, Paide Võrkpalliklubi juhatuse liige Piret Reinfeld, Järva-Jaani vallavanem Arto Saar,  Järvamaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Toomas Tippi, Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist Järvamaal Lili Välimäe, Naiskodukaitse Järva ringkonna esinaine Kirsika Ilmjärv, Kodukant Järvamaa esindaja Juta Sakkis  ja Türi Kultuurikeskuse direktor Ülle Välimäe.

 

Järgmine komisjoni koosolek toimub 29. novembril algusega kell 13.00.

 

Lisainfo:

 

Alo Aasma

Järva maavanem

385 9640

5599 7763

alo.aasma@jarva.maavalitsus.ee

 

Teate edastas:

 

Ants Leppoja

kantseli nõunik

385 9642

509 7600

ants.leppoja@jarva.maavalitsus.ee

www.jarva.maavalitsus.ee

www.facebook.com/jarvamaa